Sulge
Tasuta transport, koos mahalaadimisega.
Tarneaeg kuni 7 tööpäeva.
Järelmaksu võimalus.

Aiamaja ehitus: samm-sammuline juhend ja näpunäited

Kas oled mõelnud, et sul võiks aias üks hubane majake olla? Selleks, et seal vihmase ilmaga mõnusalt kerra tõmmata ja vihma pladina saatel raamatut lugeda? Või soovid kasutada seda lisaruumina, kus kogu pere jalgrattaid ja aiatööriistad hoiustada?

JAH? Mõte päris oma aiamajast paneb sind elevusest kihama, aga sa pole päris kindel, kuidas aiamaja ehitus käib ja kust otsast üldse alustada?

Oled õiges kohas, sest kohe räägime läbi olulisemad punktid aiamaja ehitamisel.

Samm 1. Aiamaja funktsioon

Alusta visualiseerimist. Milline aiamaja võiks olla ja milleks sa seda kasutad.

Kas tahad üht õdusat paika, kus segamatult oma hobiga tegeleda?

Või tahad sa kohta, kuhu suvel külla tulnud sugulased magama panna?

Soovid hoopis maja terrassiga, kus perega linnulaulu saatel pannkooke süüa?

Tihti ühendatakse aiamaja ehitusel mitu funktsiooni – näiteks saun + grilliala, magamiskoht + raamatulugemiskatuseala, kuur + terrass, õuepeoala + külalistemaja.

Põhjalik planeerimine on oluline, et leida sobiv aiamaja, mis teenib sinu vajadusi ning ootuseid. Selge visioon aitab kümnete majade seast just selle õige välja valida.

Samm 2. Paberimajandus korda

Enne, kui sa üldse aiamaja ehitusega alustad, tuleks esmajoones dokumendid korda ajada, et hiljem tüütuid sekeldusi vältida.

Kui suur tuleb planeeritud aiamaja? Kas sellele on ehitusluba vaja?

Väiksema kui 20 m² ehitisealuse pinnaga väikeehitise püstitamise kavatsusest tuleb teavitada kohalikku omavalitsust. Selleks esita taotlus, kuhu lisa ehitise eskiis ning asukoha kirjeldus krundil. Kui kohalikule omavalitsusele sinu plaan sobib ja täiendavaid nõudeid ei esitata, võid liikuda edasi järgmise sammu juurde.

Tahad ehitada aiamaja pindalaga 20–60 m²? Sellise juba natuke suurema majakese ehitamiseks on sul vaja küsida kohalikult omavalitsuselt kirjalik nõusolek ja esitada ehitisteatis. Teatud juhtudel võib kohalik omavalitsus nõuda ehitusprojekti koostamist, näiteks kui taotled ehitisele kasutusluba. Kasutusluba on vaja, siis kui aiamaja kasutatakse elamiseks.

Kui su aiamaja tuleb suurem kui 60 m², on sul juba ehitusluba vaja.

Veel mõned olulised detailid, millele tähelepanu pöörama pead:

  • Kui soovid ehitada aiamaja krundi piirile lähemale kui 5 m, tuleb sul paluda naabrilt selleks kirjalik nõusolek. Nimelt on tegemist ehituskeelualaga.
  • Pead teadma, mis on krundi suurim lubatud hoonete arv;
  • Milline on krundi suurim lubatud täisehituse pindala.

Kirjaliku nõusoleku taotluse, ehitusloa taotluse, kasutusloa taotluse ja teatise vormid leiad Ehitisregistri kodulehelt või kohalikust omavalitsusest.

Samm 3. Paneme paika ehitustehnilised detailid

Aiamaja püstitamine algab vundamendi ehitamisest. Sobiva vundamenditüübi leidmiseks tuleks mõelda, milline on pinnas ja milleks aiamaja peamiselt kasutatakse. Sageli ei ole selleks vaja valada betoonist vundamenti, piisab, kui aluseks kasutada kergplokke, kiviparketti, betoonplaate- või poste.

Maja seinapaksuse valimisel peaks lähtuma eelkõige maja kasutusotstarbest.

  • 19, 21 või 28 mm seinapaksus sobib hästi abihoonetele, kus on tarvis asju hoida.
  • 28–50 mm seinapaksust soovitame majale, kus soovitakse vaba aega veeta, kasutatakse aeg-ajalt suvise ööbimiskohana või lihtsalt suviseks grillipeoks, kust leida varju vihma, tuule või sääskede eest.
  • 44/45, 50 ja 70 mm seinapaksus on parem valik, kui aiamaja kasutatakse ööbimiskohana kogu suve vältel. Majutustingimuste parandamiseks võib majade uksed ja aknad valida pakettklaasiga.
  • 44–70 mm seinapaksus on saunade ja garaažide puhul populaarne.

Samm 4. Disainimine

Kui oled juba siiani jõudnud, siis tea, et suur “töö” on juba tehtud, aga mõned olulised otsused on siiski veel ees.

Maja ilmastikukindlaks muutmine on ilmtingimata väga oluline, kuid vähem olulisem pole ka see, kuidas maja välja hakkab nägema. Kas oled otsustanud, mis värvi maja tuleb?

Aiamaja ehitus polegi päris raketiteadus, eks?

Tutvu meie tootevalikuga siin. Võimalik, et sul on nüüd tekkinud rohkem küsimusi, kui enne artikli lugemist. Kui vajad eksperdi nõu, võta julgelt meiega ühendust siit.

Aitame kaasa mõelda, kaardistada sinu visiooni, vastame küsimustele ja aitame teha unistuse reaalsuseks, et juba varsti aiamaja ukselt naabrile lehvitada saaksid.